സംയുക്ത റഡാർ ഉപഗ്രഹം വിക്ഷേപിക്കാൻ ഐഎസ്ആർഒയും നാസയും ചേർന്ന് പ്രവർത്തിക്കുന്നു

 

konnivartha.com /America:  കേന്ദ്ര ശാസ്ത്ര സാങ്കേതിക സഹമന്ത്രി ഡോ ജിതേന്ദ്ര സിംഗ് ഇന്ന് വാഷിംഗ്ടണിലെ യുഎസ് ചേംബർ ഓഫ് കൊമേഴ്‌സ് ആസ്ഥാനത്ത് 30-ലധികം പ്രമുഖ അമേരിക്കൻ കമ്പനികളുടെ സിഇഒമാരുമായും പ്രതിനിധികളുമായും സംവദിച്ചു.

പ്രധാന മന്ത്രി നരേന്ദ്ര മോദിയുടെ കീഴിലുള്ള ഇന്ത്യ നിക്ഷേപങ്ങൾക്ക് പ്രോത്സാഹനം നൽകുന്നുണ്ടെന്നും കഴിഞ്ഞ 8 വർഷമായി ഗവണ്മെന്റ് നടപ്പാക്കിയ ബിസിനസ് അനുകൂല പരിഷ്കാരങ്ങളുടെ പശ്ചാത്തലത്തിൽ സംയുക്ത സംരംഭങ്ങളിൽ പങ്കാളികളാകാനും മന്ത്രി ആഹ്വാനം ചെയ്തു.

യുഎസ്-ഇന്ത്യ ബിസിനസ് കൗൺസിൽ (യുഎസ്ഐബിസി) സംഘടിപ്പിച്ച ചർച്ചയിൽ ബിസിനസ്സ് പ്രമുഖർക്ക് പുറമേ, നാസ പ്രതിനിധികൾ, അമേരിക്കൻ ചിന്തകർ, ഫെഡറൽ പ്രതിനിധികൾ എന്നിവരും പങ്കെടുത്തു.

ഭൗമ നിരീക്ഷണത്തിനായി NISAR [നാസ -ഐഎസ്ആർഒ സിന്തറ്റിക് അപ്പേർച്ചർ റഡാർ] എന്ന പേരിൽ ഒരു സംയുക്ത റഡാർ ഉപഗ്രഹം വിക്ഷേപിക്കാൻ ഐഎസ്ആർഒയും നാസയും ചേർന്ന് പ്രവർത്തിക്കുന്നുണ്ടെന്ന് ജിതേന്ദ്ര സിംഗ് ബിസിനസ്സ് നേതാക്കളോട് പറഞ്ഞു.

ചന്ദ്രയാൻ-1, മാർസ് ഓർബിറ്റർ മിഷൻ (എംഒഎം), ചന്ദ്രയാൻ-2 തുടങ്ങിയ ദൗത്യങ്ങളിൽ ഐഎസ്ആർഒയ്ക്ക് നാസയിൽ നിന്ന് ഡീപ് സ്‌പേസ് നെറ്റ്‌വർക്ക് ആന്റിന പിന്തുണ ലഭിക്കുന്നുണ്ടെന്നും ഈ പിന്തുണ ചന്ദ്രയാൻ-3 ദൗത്യത്തിനും ലഭ്യമാക്കുമെന്നും മന്ത്രി അറിയിച്ചു. ഇന്ത്യയിലെ ബഹിരാകാശ പരിഷ്‌കാരങ്ങൾ കണക്കിലെടുത്ത്, ബഹിരാകാശ സംവിധാനത്തിന്റെയും അടിസ്ഥാന സൗകര്യങ്ങളുടെയും നിർമ്മാണം, വികസനം എന്നിവയ്ക്കായി സംയുക്തമായി സ്വകാര്യ മേഖലകളുമായി യോജിച്ചു പ്രവർത്തിക്കാൻ ഇന്ത്യക്ക് താൽപര്യമുണ്ടെന്നും അദ്ദേഹം പറഞ്ഞു.

 

ഭൂമിയുടെ നിരീക്ഷണങ്ങൾ വർദ്ധിപ്പിക്കുന്നതിനും വിവരങ്ങൾ ഏറ്റവും ഫലപ്രദമായി ഉപയോഗിക്കുന്നതിനും ഇരുരാജ്യങ്ങളുടെയും ശാസ്ത്ര സാങ്കേതിക വൈദഗ്ധ്യവും ഉപഗ്രഹ ഡാറ്റയും ഉപയോഗിക്കുന്നുണ്ടെന്ന് ഡോ ജിതേന്ദ്ര സിംഗ് അറിയിച്ചു.

അറബിക്കടലിന്റെ പ്രാധാന്യം മനസ്സിലാക്കി, ഇന്ത്യയിലെയും യുഎസിലെയും ശാസ്ത്രസംഘങ്ങൾ ചേർന്ന് ‘EKAMSAT’ എന്ന ഇന്ത്യ-യുഎസ്എ പദ്ധതി തയ്യാറാക്കിയിട്ടുണ്ട് എന്നും, അറബിക്കടലിൽ ഇന്ത്യയിലെയും അമേരിക്കയിലെയും ഗവേഷണ കപ്പലുകൾ ഉപയോഗിച്ച് സംയുക്ത ശാസ്ത്ര സഹകരണത്തിൽ ഏർപ്പെടുമെന്നും മന്ത്രി പറഞ്ഞു. മൺസൂൺ, ചുഴലിക്കാറ്റ്, കാലാവസ്ഥാ വ്യതിയാനം എന്നിവയുടെ കൂടുതൽ കൃത്യമായ പ്രവചനത്തിന് ഇത് സഹായിക്കും.പ്രധാനപ്പെട്ട രോഗങ്ങൾ മനസ്സിലാക്കുന്നതിനും പുതിയ ചികിത്സാ, രോഗനിർണയ സംവിധാനങ്ങളും വാക്സിനുകളും വികസിപ്പിക്കുന്നതിനുമായി നിരവധി പരിപാടികളിൽ ഇരു രാജ്യങ്ങളിലെയും ശാസ്ത്ര സമൂഹവും സ്വകാര്യ മേഖലയും ഒരുമിച്ച് പ്രവർത്തിക്കുന്നുണ്ടെന്ന് ജിതേന്ദ്ര സിംഗ് പറഞ്ഞു.

ISRO and NASA are working together to launch a joint radar satellite for Earth observation named NISAR [NASA -ISRO Synthetic Aperture Radar] to collect data vital to tackling the climate crisis: Dr Jitendra Singh

 

Union Minister of State (Independent Charge) Ministry of Science and Technology; Minister of State (Independent Charge) Ministry of Earth Science; MoS PMO, Ministry of Personnel, Public Grievances, Pensions, Space and Atomic Energy, Dr Jitendra Singh today interacted with CEOs and representatives of more than 30 prominent American companies at the US Chamber of Commerce headquarters in Washington and exhorted them to avail of enabling business milieu created in India by Prime Minister Narendra Modi.

 

The Minister said, India under Modi is incentivising investments and called upon them to also engage in Joint Venture opportunities in the wake of pro-business reforms carried out by the Government over the last 8 years.

 

Miriam Daniel and Priscilla Baek of Google on Geospatial Data, Stafan Alexander, CEO of Nextler Innovations, Emily Beline, Senior Counsel of FedEx, Randy Liebermann, CEO of HoT Technologies, Timothy Puckorius, CEO of Earth Observation Technologies, Glenn Grab of Cyient Technologies, Kevin James, CEO of Climate Compass, Ajeeth Ibrahim of Nanorocks Space Technologies, Ravnish Luthra, CEO of ITGlobe Inc, Sanjay Singhal, CEO of Sintel Satellite Services Inc, were some of the prominent business leaders who interacted in detail with Indian Delegation led by Dr Jitendra Singh.

Apart from business leaders, representatives from USG/Space, DC Government, NASA, American Think Tanks, and Federal Representatives took part in the Roundtable in areas associated with Geospatial, Space, Earth & Ocean Science, Pharma and Biotech Sectors, organised by US-India Business Council (USIBC) at U.S. Chamber of Commerce headquarters in Washington, DC. The USIBC represents top global companies operating across the United States, India, and the Indo-Pacific.

 

Earlier, Dr Jitendra Singh as the head of Joint Ministerial Indian delegation, arrived at New York last evening and proceeded to Washington on the first leg of the 5-day US visit, which includes participation in Global Clean Energy Action Forum scheduled from 21st to 23rd September at Pittsburgh, Pennsylvania. He is also scheduled to interact with eminent academicians as well as Indian diaspora.

 

Atul Keshap, President, USIBC welcomed Dr Jitendra Singh at the Business Roundtable, while Sripriya Ranganathan, Deputy Chief of Mission, Indian Embassy, Washington, D.C. set the tone for Industry Interaction. The CEOs and representatives of Geospatial, Space, Earth & Ocean Science, Pharma, Biotech and other emerging Sectors held discussions on topics like “The Commercial Opportunities for U.S.-India Space Collaboration, “The Potential of Geospatial”, “Expansive Potential for Growth in Satcoms” and “Commercial Space: Brown, Green and Blue”

Dr Jitendra Singh told the Business Leaders that India and America have very successful cooperation in Space Science and Exploration and ISRO and NASA are working together to launch a joint radar satellite for Earth observation named NISAR [NASA -ISRO Synthetic Aperture Radar]. The NISAR mission will collect data vital to tackling the climate crisis. The Minister also informed that ISRO has been getting Deep Space Network Antenna support from NASA in its Missions such as Chandrayaan-1, Mars Orbiter Mission (MOM) and Chandrayaan-2 mission and will continue availing support for our Chandrayaan-3 mission. He said, given the space reforms in India in place, India is looking forward to engaging with private sectors for fabrication, manufacturing, and joint development of space system and infrastructure.

On the subject of Geospatial Ecosystem, Dr Jitendra Singh said in the panel discussion that the recent policy reforms provides opportunities to work with academia, industry, and other stakeholders to create a vibrant and dynamical data-driven digital economy. He said, apart from

NISAR Earth observation satellite, both the sides could expand cooperation in jointly developed geo-stational data sets used for weather forecasting, ground referencing, and positioning, navigation, and timing (PNT) information.

On the issue of “Earth Science and observations’, Dr Jitendra Singh informed that combined scientific and technical skills and satellite data are being used to enhance observations of the earth and use information [Indian Ocean Variability and Monsoon] most effectively for the benefit of society. The Minister said, realising the importance of Arabian Sea, Scientific Teams from India and the USA have come together to define a collaborative India-USA program called EKAMSAT, where the scientific teams will engage in joint scientific collaboration in the Open waters of the Arabian Sea using research vessels from India and USA for better prediction of Monsoons, cyclone, and severe weather systems.

Dwelling on the aspects of Clean Energy Technologies, Dr Jitendra Singh said, U.S. Department of Energy (DOE) and the Government of India [led by Ministry of Science & Technology] signed an agreement in 2021 to establish the Joint Clean Energy Research and Development Center (JCERDC) to promote clean energy innovation by teams of scientists and engineers from India and the United States in Public- Private consortia modes and identified areas of mutual interest such as – Clean Coal Technologies, Advanced Supercritical Carbon dioxide (SCO2) cycle and Carbon Capture Utilization and Storage (CCUS).

Regarding “Health Sciences & Technologies”, Dr Jitendra Singh said, there has been longstanding collaboration between India and USA in Health Sector. The scientific community and private sector of both the nations have been working together in several programs to understand important diseases and develop new therapeutic, diagnostic and vaccine. He said, new MOU was signed last in October, 2021, which provides an umbrella MOU for expanding cooperation and partnership in the healthcare sector between the two countries.

Indian Minister said, he was happy to note that in the area of Emerging Technologies, DST and NSF (National Science Foundation) of USA launched joint projects recently in wide range of areas of common interests such as – Cobotics, Computer vision, Robotics and Automation Technologies, Artificial Intelligence and Machine Learning, Data Analytics, Sensors, and Networking and Technologies for Internet of Things & Internet of Everything. He informed that bilateral S&T collaboration range from Mega Science such as LIGO [Laser Interferometer Gravitational Observatory], TMT [Thirty Meter telescope], and Neutrino Physics to Clean Energy Technologies, Health Science, Earth and Ocean Science, Agricultural Science and recent interest in expanding our collaboration in Emerging Technologies.

 

Apart from giving a brief view of India’s Digital Economy, Dr Jitendra Singh concluded by saying that there is huge scope in expanding cooperation in the areas of common priority such as Quantum Technology, Artificial Intelligence, Deep Ocean Exploration, Electric Vehicles, Emerging Technologies for Telecommunications and Semiconductor Research and Innovation, geospatial technology areas related to acquisition, processing, and dissemination of high-resolution geospatial data. We shall look forward to working with you and continue supporting scientific communities of both the nations to create solution for pressing world problems.

error: Content is protected !!